SEME KONOPLJE
Nobena rastlinska hrana se ne more primerjati s konopljinim semenom, ki je osrednja surovina pri proizvodnji Hannah biz konopljinih prehranskih izdelkov. Seme konoplje je namenjeno posameznikom ali podjetjem. Zaradi vsebnosti beljakovin, nenasičenih maščobnih kislin in vlaknin je konopljine izdelke priporočljivo uživati vsakodnevno, kot del zdrave in uravnotežene prehrane.
Seme konoplje lahko uporabljamo samostojno ali pa jih dodamo različnim jedem, kot so kosmiči in sadje ali pa jih potresemo na solato. Če jih rahlo prepražimo in dodamo začimbe, so semena odličen prigrizek. Lahko jih nakalimo in uživamo kot sveže kalčke. Hranimo jih na hladnem in suhem mestu.
Kakšna tla potrebuje za kaljenje seme konoplje?
Konoplja uspeva v podobnih rastnih razmerah kot koruza. Najbolj optimalna so globoka, zračna in srednje težka tla, s pH-jem okoli nevtralnega (okoli 6-7). Slabše uspeva v težkih, hladnih tleh, kakor tudi v plitvih, peščenih in kislih tleh. Navadna konoplja dobro uspeva tudi na nadmorskih višinah nad tisoč metrov.
Klimatske razmere v katerih uspeva navadna konoplja
Optimalna temperatura za kaljenje semena je 20°C. Ko seme konoplje vzklije, prenesejo mlade rastline do 0°C, vendar takrat zastanejo v rasti. Idealna temperatura za rast in razvoj je od 18-20°C, južnim ekotipom ustrezajo tudi višje temperature.
LUŠČENJE SEMEN KONOPLJE
Seme konoplje luščimo, da lahko za kulinarične namene ponudimo samo mehko, oljnato sredico semena bogato s hranilnimi snovmi in enostavno za uživanje in pripravo jedi. Seme luščimo s pomočjo stroja, ki s tresljaji in krožnim gibanjem ločevalne posode ustvarja centrifugalno silo, ki nato zaradi različne težnosti dveh komponent, loči lupine in oluščeno seme.
Seme konoplje lahko okusimo z več zornih kotov, menda najpomembnejši pa upošteva njene maščobe, ali še natančneje, maščobne kisline v njih. V nenasičenih maščobah, ki sicer veljajo za zdravju koristnejše kot nasičene, sta najpomembnejši večkrat nenasičeni linolna in linolenska maščobna kislina. Prva je predstavnica skupine omega 6 maščobnih kislin, ki imajo dve prosti vezi v molekuli, druga pa je iz skupine omega 3, ki imajo tri proste vezi. Številka v imenu skupine pove, na katerem ogljikovem atomu od konca verige je prva dvojna vez; beseda omega je vzeta iz znane dvojice “”alfa in omega”” in ne pomeni nič drugega kot konec. Naše telo potrebuje maščobne kisline obeh skupin, tako linolno kot linolensko kislino, saj sta obe esencialni.
Znano je, da pojemo odločno preveč maščob z omega 6 maščobnimi kislinami, tak primer je sončnično olje, a tudi večina drugih semenskih olj, primanjkuje pa nam omega 3 maščobnih kislin, po katerih slovijo ribe in lanena semena ter iz njih stisnjeno konopljino olje. S konopljenimi semeni je tako, da vsebujejo dovolj omega 3 maščobnih kislin in da je v njih skoraj ravno prav tistih iz skupine omega 6.
O PODJETJU
Začeli smo s trgovino in s tem s prodajo proizvodov drugih proizvajalcev. Postopno se je naše podjetje začelo širiti in se ukvarjati z lastno ekološko pridelavo prehranskih izdelkov. Leta 2015 smo ustanovili tudi prvi obrat za predelavo konopljinih vlaken v Sloveniji v naselju Kapla v Savinjski dolini.
Svoje delovanje utemeljujemo na načelih trajnostnega razvoja, ekološke in biodinamične predelave ter ozaveščamo širšo javnost o vsestranski rabi konoplje. Konopljarna se s svojimi zaposlenimi in poslovnimi partnerji vključuje v mrežo, v kateri različne tuje organizacije, društva in inštituti s podobnimi cilji delujejo za razvoj področij konopljarstva.
Pišite nam! info@konopljarna.si
CERTIFIKATI
Konopljarna Hannah biz preko svojega delovanja prispeva k implementaciji načel trajnostnega gospodarjenja v slovenskem prostoru ter svojim kupcem ponuja ekološke proizvode, proizvedene v obratih z lastno tehnologijo in združevanjem različnih vej znanja konopljarstva. Predelovalni procesi so vključeni v nadzorni sistem z namenom zagotavljanja varnosti, kakovosti in ekološkosti proizvodov, prav tako tudi surovine dobaviteljev. Konopljarna je vključena v postopke certifikacije procesov ekološke pridelave ter predelave kmetijskih pridelkov in živil, ki jih izvaja Inštitut za kontrolo in certifikacijo UM (IKC UM). Že vrsto let vzdržuje standarde, ki brezkompromisno kronajo naše poslanstvo še z vključenostjo v uradni preveritveni mehanizem.