INFORMATION Information Slovenia SLOVENIA

Prijava
8°/6° Ljubljana
9°/8° Maribor 8°/7° Celje 9°/6° Kranj 13°/10° Koper 13°/8° Nova Gorica 7°/4° Postojna 9°/7° Novo Mesto 9°/8° Murska Sobota 8°/6° Slovenj Gradec 9°/7° Krsko
Generic selectors
Natančno ujemanje
Išči po naslovu
Išči po vsebini
Post Type Selectors
Filter po kategorijah
Dom in vrt
Avtomobilizem in Vozila
Družba in Javne Storitve
Elektro storitve
Gostinstvo
Gradbeništvo
Industrija
Izobraževanje
Kmetijske Dejavnosti
Marketing in Oglaševanje
Mediji
Navtika
Nočitve
Oblačila in Obutev
Obrt in Storitve
Osebna Nega
Osebni Stiki
Planinske Postojanke
Posel in Gospodarstvo
Prevozništvo in Transport
Prosti čas in Sprostitev
Računalništvo
Servis in Vzdrževanje
Spletne Trgovine
Steklarstvo
Tehnologija
Trgovina
Turizem
Zdravje
Šport in Rekreacija
Živali
Živila
Ostalo
isias-corpus-kako-si-pomagat 1 OKT

Kako si pomagati, če trpimo za išiasom?

IŠIAS ZDRAVJE VIR
Išias je izraz, ki opisuje skupek simptomov v nogi - mravljinčenje, izguba občutka in šibkost. Bolečina se začne na spodnjem delu hrbtenice in se potem širi čez zadnjico do noge. Po navadi išias ni bolezen sama po sebi, ampak je simptom drugega zdravstvenega problema. V nadaljevanju bomo predstavili, kako si lahko pomagate, če do išiasa pride in na koga se lahko obrnemo, če je bolečina močna.

V večini primerov pri osebah, ki imajo težave z išiasom, bolečina neha v nekaj tednih ali mesecih. Med bolečino lahko pomagajo protibolečinske tablete. Ključnega pomena pa je redna telesna aktivnost. Hrbet namreč potrebuje gibanje, za njegovo krepitev in razteznost.

Z dnevno aktivnostjo lahko bolečine zaradi išiasa  odpravimo, kot tudi nastale okvare v hrbtenici. Pomaga lahko tudi obisk fizioterapevta, ki vam lahko predlaga relevantne vaje, ki jih je primerno izvajati, ali vam opravi kakšno protibolečinsko terapijo, ki lahko pospeši prekrvavitev v telesu in tako zmanjša bolečino. Če pride do bolj resnih primerov pa je treba obiskati osebnega zdravnika, ki lahko svetuje, kako se bolečina lahko zmanjša ali pa vas napoti k specialistom, če ugotavlja, da bi lahko šlo za kaj bolj resnega in nevarnega.

Če so prisotni določeni simptomi, lahko ti zahtevajo takojšen obisk zdravnika in morda tudi hitro kirurško intervencijo - predvsem ko gre za simptome progresivne nevrološke bolezni ali pa probleme z mehurjem in odvajanjem blata.

Ker je išias v resnici simptom, morajo zdravniki šele najprej odkriti, zakaj išias nastane, šele potem se lahko odločijo za primerno zdravljenje. Zdravljenje se pogosto izvaja kot samozdravljenje in ni kirurško, a se pri hudi, neprekinjeni bolečini zdravniki včasih odločijo za operativni poseg. A v večini primerov gre za težave, ki jih lahko odpravimo z več telesnega gibanja, zato poskrbite za svojo telesno aktivnost in se redno gibajte, krepite svoje mišice in redno raztezajte svoje telo.