INFORMATION Information Slovenia SLOVENIA

Prijava
9°/4° Ljubljana
10°/7° Maribor 9°/4° Celje 9°/4° Kranj 12°/9° Koper 12°/8° Nova Gorica 9°/4° Postojna 8°/5° Novo Mesto 11°/8° Murska Sobota 9°/6° Slovenj Gradec 10°/5° Krsko
Generic selectors
Natančno ujemanje
Išči po naslovu
Išči po vsebini
Post Type Selectors
Filter po kategorijah
Dom in vrt
Avtomobilizem in Vozila
Družba in Javne Storitve
Elektro storitve
Gostinstvo
Gradbeništvo
Industrija
Izobraževanje
Kmetijske Dejavnosti
Marketing in Oglaševanje
Mediji
Navtika
Nočitve
Oblačila in Obutev
Obrt in Storitve
Osebna Nega
Osebni Stiki
Planinske Postojanke
Posel in Gospodarstvo
Prevozništvo in Transport
Prosti čas in Sprostitev
Računalništvo
Servis in Vzdrževanje
Spletne Trgovine
Steklarstvo
Tehnologija
Trgovina
Turizem
Zdravje
Šport in Rekreacija
Živali
Živila
Ostalo
KDAJ IN KAKO DELAVCU PRIPADA DODATEK ZA DELOVNO DOBO delovno-pravo 7 DEC

KDAJ IN KAKO DELAVCU PRIPADA DODATEK ZA DELOVNO DOBO

delovno pravo DRUŽBA IN JAVNE STORITVE VIR
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) oziroma delovno pravo v svojih določbah določa dodatek za delovno dobo poleg vseh drugih dodatkov, kot so za nočno delo, za delo v nedeljo in na praznike, ipd. Kot delodajalec na te dodatke ne smete pozabiti, in da svojim delavcem to pravočasno plačate.

Na sploh je tendenca, da delodajalec izplača dodatke ob plači. Glede dodatka za delovno dobo pa zakon napotuje na kolektivne pogodbe za določeno dejavnost, kjer je meritorna vsebina dodatka natančneje opredeljena. Če delodajalec sprejme splošne akte ali pa dodatke opredelijo v pogodbi o zaposlitvi, pa se upošteva slednje. Vse pa mora biti določeno najmanj, kar je zapisano v zakonu.

Če delodajalca ne zavezuje nobena kolektivna pogodba, mora za namen opredelitve višine dodatka za delovno dobo sprejeti splošni akt ali sklep delodajalca. Seveda pa mora pri tem upoštevati, kaj o višini dodatka nalagajo druge podobne kolektivne pogodbe (tj. ki so sorodne njihovi dejavnosti).

Kot delodajalec morate biti pozorni na svoje zaposlene, ki so pri vas za krajši delovni čas od polnega. Kajti to ne vpliva na dodatek za delovno dobo. Kot primer lahko navedemo delavca, ki že 20 let dela s skrajšanim delovnim časom - po 20. letih bo pridobil dodatek za delovno dobo za dvajset let. Znižana pa je v takem primeru višina dodatka - ta bo znižana za polovico.

Dodatek za delovno dobo je odstotek od osnovne plače, ki jo prejema delavec, pri čemer lahko gre za dodatek za delovno dobo pri delodajalcu ali skupno delovno dobo delavca.

Zakon, ki ureja večino področij delovnega prava ta dodatek že določa, zato se ga morata oba, tako delavec kot tudi delodajalec držati in spoštovati. Ne moreta se na primer sporazumno dogovoriti, da delavec ne prejme dodatka, niti se ne moreta zmeniti, da bi delavec prejemal manjši dodatek od predpisanega v kolektivnih pogodbah, zakonih ali splošnih aktih delodajalca. Lahko pa se dogovorita, da se dodatek šteje kot del plače.