INFORMATION Information Slovenia SLOVENIA

Prijava
5°/3° Ljubljana
6°/1° Maribor 6°/4° Celje 5°/2° Kranj 11°/6° Koper 10°/5° Nova Gorica 5°/1° Postojna 7°/5° Novo Mesto 8°/3° Murska Sobota 5°/0° Slovenj Gradec 6°/5° Krsko
Generic selectors
Natančno ujemanje
Išči po naslovu
Išči po vsebini
Post Type Selectors
Filter po kategorijah
Dom in vrt
Avtomobilizem in Vozila
Družba in Javne Storitve
Elektro storitve
Gostinstvo
Gradbeništvo
Industrija
Izobraževanje
Kmetijske Dejavnosti
Marketing in Oglaševanje
Mediji
Navtika
Nočitve
Oblačila in Obutev
Obrt in Storitve
Osebna Nega
Osebni Stiki
Planinske Postojanke
Posel in Gospodarstvo
Prevozništvo in Transport
Prosti čas in Sprostitev
Računalništvo
Servis in Vzdrževanje
Spletne Trgovine
Steklarstvo
Tehnologija
Trgovina
Turizem
Zdravje
Šport in Rekreacija
Živali
Živila
Ostalo
dedovanje-flb 2 SEP

Kdaj vam pripada nujni delež pri dedovanju?

Dedovanje DRUŽBA IN JAVNE STORITVE VIR
Izguba ožjega družinskega člana je zelo stresen in žalosten dogodek. Poleg tega, da nam je hudo in čustveno naporno, je treba organizirati še pogreb in urediti administrativne zadeve na upravni enoti. A kmalu po smrti bližnjega pride na vrsto dedovanje. Če je zapustnik napisal pravno veljavno oporoko, bo prišlo do oporočnega dedovanja, če pa oporoke zapustnik ni napisal, pa pride do zakonitega dedovanja. A nekateri dediči kljub veljavni oporoki oziroma oporočnemu dedovanju pridobijo določen del premoženja zapustnika. To so nujni dediči. 
Zakon o dedovanju (ZD, Uradni list SRS, št. 15/76, 23/78, Uradni list RS, št. 13/94 – ZN, 40/94 – odl. US, 117/00 – odl. US, 67/01, 83/01 – OZ, 73/04 – ZN-C, 31/13 – odl. US in 63/16) določa, da so nujni dediči pokojnikovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi starši in njegov zakonec. Prav tako so lahko nujni dediči dedi in babice ter bratje in sestre pokojnika in to tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje. Vsi so nujni dediči ob pogoji, da so upravičeni dedovati po zapustniku. 

Nujni delež potomcev, posvojencev in njihovih potomcev ter zakonca znaša polovico, nujni delež drugih dedičev pa tretjino tistega deleža, ki bi šel vsakemu posameznemu izmed njih po zakonitem dednem redu. Nujnemu dediču gre določen del vsake stvari in vsake pravice, ki sestavlja zapuščino, oporočitelj pa lahko tudi določi, da dobi nujni dedič svoj delež v določenih stvareh, pravicah ali v denarju. 
Primer: Marija je imela 2 otroka in ni imela partnerja. Oba otroka še živita in nimata otrok. Marija je napisala oporoko, da vso njeno premoženje dobi njena sestrična. Marijina otroka sta v skladu z zakonom nujna dediča, zato sta upravičena do nujnega deleža. Tako lahko od zapuščine uveljavljata polovico tistega, kar bi pridobila pri zakonitem dedovanju. 
Razumevanje dedovanja ni enostavno. Če imate več vprašanj o nujnem deležu, se obrnite na odvetnika, ki vam bo lahko več obrazložil in svetoval.