INFORMATION Information Slovenia SLOVENIA

Prijava
6°/2° Ljubljana
7°/5° Maribor 7°/2° Celje 5°/2° Kranj 8°/5° Koper 8°/5° Nova Gorica 4°/0° Postojna 6°/3° Novo Mesto 7°/4° Murska Sobota 6°/3° Slovenj Gradec 6°/3° Krsko
Generic selectors
Natančno ujemanje
Išči po naslovu
Išči po vsebini
Post Type Selectors
Filter po kategorijah
Dom in vrt
Avtomobilizem in Vozila
Družba in Javne Storitve
Elektro storitve
Gostinstvo
Gradbeništvo
Industrija
Izobraževanje
Kmetijske Dejavnosti
Marketing in Oglaševanje
Mediji
Navtika
Nočitve
Oblačila in Obutev
Obrt in Storitve
Osebna Nega
Osebni Stiki
Planinske Postojanke
Posel in Gospodarstvo
Prevozništvo in Transport
Prosti čas in Sprostitev
Računalništvo
Servis in Vzdrževanje
Spletne Trgovine
Steklarstvo
Tehnologija
Trgovina
Turizem
Zdravje
Šport in Rekreacija
Živali
Živila
Ostalo
Nadležna skolioza corpus.si 16 JUN

Nadležna skolioza

Izidor Ivanović, dipl. fizioterapevt ZDRAVJE VIR
Skolioza je znana tudi pod drugim imenom in to je ukrivljenost hrbtenice. Hrbtenica mora biti ukrivljena pod točno določenim kotom, da bi nam omogočala normalen razvoj in normalno življenje brez bolečin oziroma brez dodatnih komplikacij in zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo ob nepravilni rasti in razvoju same hrbtenice. Poznamo dve vrsti skolioze, to sta strukturna ter nestrukturna.

Kaj sploh je skolioza ?

To je zelo nadležna zdravstvena težava. Skolioza pomeni, da hrbtenica ne raste tako, kot bi morala oziroma je nepravilno ukrivljenja, kar lahko pomeni kar precejšnje zdravstvene težave, če se skolioza ne začne pravočasno zdraviti. Največkrat se pojavi idopatska skolioza. V drugem pomenu to pomeni, da je skolioza nastala iz neznanega vzroka. Majhen, a ne nepomemben delež skolioz ima tudi svoje vzroke v nevromišičnih bolezni. Le te lahko povzročajo nekontrolirane zakrče mišic, tresavico in nenadzorovane krče.

 

Nastanek skolioze je možen na dva načina. Prva možnost je ta, da se vaš skelet nepravilno spreminja drugi način pa je da je nekaj narobe z vašim živčnim sistemom, ki ''skrbi'' da se vaša hrbtenica ukrivlja v napačno smer. Problem skolioze ni vedno samo stranska krivina hrbtenice, pač pa tudi vse spremembe, ki jih ta zamik prinese. Zelo pogosto so namreč tudi rebra v popolnoma napačni legi, kar lahko pri hudih oblikah negativno vpliva na dihanje in dihalno kapaciteto.

Kaj storiti ob diagnozi skolioza?

Skolioza ima lahko hude bolečine ali pa jih sploh nima. V večini primerov gre za manjšo obliko bolečine ali pa takšno vrste bolečine, da se jo človek kar navadi in sploh ne opazi, da ga kaj boli. Veliko večji problem je, če so bolečine res hude. V tem primeru človek ni sposoben opravljati vsakodnevnih opravkov, prav tako pa ima težave tudi pri sedenju in ležanju.

 

Pri odpravi skolioze je potrebno poiskati različne gibalne vaje in trike, kako spraviti telo v položaj kjer je krivina hrbtenice maksimalno poravnana.