INFORMATION Information Slovenia SLOVENIA

Prijava
10°/7° Ljubljana
8°/6° Maribor 9°/8° Celje 9°/7° Kranj 13°/9° Koper 11°/9° Nova Gorica 7°/3° Postojna 9°/8° Novo Mesto 8°/7° Murska Sobota 9°/6° Slovenj Gradec 9°/8° Krsko
Generic selectors
Natančno ujemanje
Išči po naslovu
Išči po vsebini
Post Type Selectors
Filter po kategorijah
Dom in vrt
Avtomobilizem in Vozila
Družba in Javne Storitve
Elektro storitve
Gostinstvo
Gradbeništvo
Industrija
Izobraževanje
Kmetijske Dejavnosti
Marketing in Oglaševanje
Mediji
Navtika
Nočitve
Oblačila in Obutev
Obrt in Storitve
Osebna Nega
Osebni Stiki
Planinske Postojanke
Posel in Gospodarstvo
Prevozništvo in Transport
Prosti čas in Sprostitev
Računalništvo
Servis in Vzdrževanje
Spletne Trgovine
Steklarstvo
Tehnologija
Trgovina
Turizem
Zdravje
Šport in Rekreacija
Živali
Živila
Ostalo
Vrste-anksioznih-motenj-antistres-klinika 16 NOV

Vrste anksioznih motenj

anksioznost ZDRAVJE VIR
Poznamo več vrst anksioznih motenj. V nadaljevanju preberite katere.

Generalizirana anksioznost. Je anksiozna motnja, ki traja dlje časa in se najpogosteje pojavi zaradi denarnih, partnerskih ali kariernih težav. Pacienti se pogosto ne zavedajo, zakaj so napeti. Svojih skrbi se ne morejo znebiti, tudi če vedo, da so skrbi nesmiselne. Sprostiti se ne morejo niti ponoči, zato pride do težav s spanjem, skrbi pa običajno spremljajo tudi številne telesne težave, npr. glavoboli, potenje, drgetanje in težko dihanje.

Panična motnja. Gre za ponavljajoče se napade panike brez zunanjega vzroka. Bolnike nenadoma napade močan občutek strahu, ki v nekaj minutah ali uri izgine.

Socialna fobija. Kaže se kot pretiran, bolezenski strah pred drugimi ljudmi, še posebno če je pacient v središču pozornosti, ko mora na primer nastopati pred skupino ljudi. Strah pred kritiko in javnim nastopanjem je čisto normalna reakcija, vendar je pri bolnikih s socialno fobijo ta pretirano izražena. Lahko se stopnjuje do strahu pred prehranjevanjem v lokalu ali pisanjem v prisotnosti drugih ljudi. Nepomembne napake se jim zdijo grozne, počutijo se kot da ne znajo obvladati takih situacij, zato se jim najraje kar izognejo, se izolirajo od drugih ljudi. Na delovnem mestu, ki zahteva stike z ljudmi, so zaradi tega neuspešni.

Specifične fobije. So pogoste in predstavljajo strah pred določenim objektom ali situacijo. Več kot eden izmed 10 ljudi se pretirano boji pajkov, kač, grmenja ali letenja. Čeprav se osebe, ki trpijo za temi fobijami zavedajo, da strah ni smiseln, se ga ne morejo znebiti. Kljub strahu pa se večina uspe tem situacijam pravočasno izogniti, tako da jim fobija ne povzroča bistvenih težav.

Obsesivno-kompulzivna motnja. Bolnike z obsesivno-kompulzivno motnjo preplavljajo moteče misli, ki jih ne morejo nadzorovati. Da bi se znebili teh misli, ponavljajo določena dejanja, npr. preverjajo, ali so zaklenili avtomobil ali stanovanje, ali pa si kar naprej umivajo roke. Zdi se jim, da se bo zgodilo nekaj hudega, če tega ne bodo naredili. Vedo, da to nima smisla, vendar ne morejo spremeniti neželenega ravnanja oz. razmišljanja, ker se podredijo lastni tesnobi.